1. Przejdź do Treść
  2. Przejdź do Menu główne

Data publikacji w serwisie: 18 sierpnia 2023 r.

Literacko i teatralnie u Raczyńskich

Szanowni Państwo, 

wakacyjna aura zachęca do wyjazdów, a tym, którzy sierpień spędzają w mieście, przypominamy, że w Bibliotece Raczyńskich można spędzić czas w klimatyzowanych pomieszczeniach. Do dyspozycji czytelników mamy czytelnie, wypożyczalnie, zabytkową Filię Sztuki, pokój pracy zespołowej i przestrzeń odpoczynku z napojami i przekąskami. W Filiach trwa akcja Lato z książką, a w Galerii Atanazego nadal zapraszamy do czytania wierszy Szymborskiej, wykonania własnej słowno-plastycznej wyklejanki, obejrzenia fotografii teatralnych Tadeusza Bonieckiego. Rysunki Stanisława Mrowińskiego można oglądać na wystawie w Pracowni-Muzeum J.I. Kraszewskiego przy ul. Wronieckiej (szczegóły www.bracz.edu.pl)

W nadchodzącym tygodniu zapraszamy też na literackie i teatralne spotkania. 

22 sierpnia we wtorek o godz. 18.00 w Filii Sztuki gościć będziemy Marię Magdaleną Pocgaj. Poetka i plastyczka, autorka szesnastu tomów wierszy, m.in. „A włosy im czesał biblijny wiatr”, „Apokryfy uliczne” oraz prozy – dzienników poetyckich „Mój lapoński sen”, tworzy teksty poetyckie do fotografii i obrazów, pisze felietony oraz komentarze o malarstwie. Jest laureatką licznych nagród i jurorką w konkursach poetyckich. Spotkanie współorganizowane ze Związkiem Literatów Polskich poprowadzi Paweł Kuszczyński.

Dwa dni później, 24 sierpnia o godz. 18.00 mamy propozycje dla miłośników nieco bardziej mrocznych historii. Gościem Biblioteki Raczyńskich będzie Ewa Przydryga, autorka thrillerów psychologicznych. W jej książkach m.in. „Topieliskach”, „Pomornicy”, „Miała umrzeć” czytelnicy znajdą mroczną atmosferę, intrygujące zagadki i rodzinne historie z przeszłości.  Tematem rozmowy w Bibliotece Raczyńskich będzie najnowsza, wydana w lipcu, książka „Źródlisko”. Współorganizatorem spotkania jest Wydawnictwo Muza.  

Tradycyjnie już w ostatni piątek miesiąca zapraszamy na Klub Książki u Raczyńskich. W piątek 25 sierpnia o godz. 18.00 Czytelnicy będą mieli okazję porozmawiać o Indiach i powieści „Biały tygrys”, za którą Aravind Adiga został w 2008 roku wyróżniony Nagroda Bookera.  

W sobotę 26 sierpnia o godz. 12.00 mamy propozycję dla młodszych czytatowców. Będzie to już ostatnie w tym roku spotkanie z cieszącego się sympatią dzieci i rodziców cyklu CZYTATY. Co jest potrzebne do zrobienia teatru? Czym jest scenografia i kostium? Jakie umiejętności powinien mieć aktor? Na spotkaniu pt. „Zróbmy sobie teatr” poszukamy różnych głosów, gestów i emocji, sprawdzimy, czy każdy może zostać królewną albo tajemniczą istotą z baśni. Warsztaty poprowadzi Anna Szymczak, reżyserka, scenarzystka i szefowa asz.teatru.