Erasmus+
Informacja o rekrutacji w ramach programu Erasmus na rok akad. 2023-2024
Informacja o rekrutacji w ramach programu Erasmus na rok akademicki 2023/2024
-
- Rekrutacja i składanie wniosków w USOS rozpoczyna się 09 do 28 lutego (dokładne terminy znajdują się w dokumentach w zakładce Erasmus)
- W I turze składacie Państwo wniosek przez USOS jedynie na “nasze” miejsca.
- Jeśli chcą Państwo skorzystać z miejsc należących do innych Instytutów i katedr naszego wydziału – można to zrobić jedynie w rekrutacji uzupełniającej.*
- Po rejestracji w systemie trzeba koniecznie wydrukować formularz zgłoszeniowy, a na nim musi się znaleźć średnia z ostatnich lat (lub roku). **
- Formularz musi przed końcem rekrutacji trafić do koordynatora (mnie, dr Wiatr, znaczy😊 na mail hamster@amu.edu.pl). W przeciwnym razie nie znajdę państwa w systemie, rekrutacja jest otwarta na wydział i każdy z nas, koordynatorów, widzi wszystkie zgłoszenia bez filtra.
Ważne terminy:
- 9.02 – 28.02.2023 r. – rejestracja na wyjazd w systemie USOSweb (plus formularz itp.)
- 1.03 – 10.03.2022 r. – rozpatrywanie wniosków i przyznawanie stypendiów
- 14.03 – 21.03.2022 r. – (planowana) rekrutacja uzupełniająca
- 22.03 – 26.03.2022 r. – rozpatrywanie wniosków i przyznawanie stypendiów
Podstawowe kryteria selekcji:
- Średnia nie niższa niż 3,6
- Pozytywna opinia wykładowców
- Brak wcześniejszych wyjazdów w ramach Erasmusa
- Znajomość języka kraju mobilności
- Spełnienie wymogów dodatkowych stawianych przez uczelnię partnerską i macierzystą
UWAGA:
Jeśli jako czas wyjazdu wybieracie państwo semestr zimowy – proces rekrutacji zaczyna się i kończy zanim przystąpicie państwo do egzaminów. Jeśli jednak zdarzy się tak, iż ani w I ani w II terminie nie zdacie egzaminów z PNJR w szczególności, Instytut zastrzega sobie możliwość ponownego rozpatrzenia waszej kandydatury i w wyjątkowych sytuacjach, wycofania zgody na wyjazd.
Koordynator Erasmus
Dr Małgorzata Wiatr-Kmieciak (mail: hamster@amu.edu.pl)
*Jeśli chcecie skorzystać z miejsc innych Instytutów należy:
- skontaktować się z koordynatorem właściwego Instytutu, prosząc go o zgodę na „oddanie” miejsca;
- sformułować prośbę do koordynatora instytucji przyjmującej o zgodę na przyjęcie na wymianę;
- Informować o postępach i ew. uzyskaniu zgody na wyjazd własnego koordynatora;
** W rekrutacji mogą brać również studenci I roku licencjatu. W takim przypadku należy do wniosku dołączyć wykaz ocen z I semestru. Ważnym argumentem za (lub przeciw) przyznaniem wyjazdu będzie tu też opinia wykładowców, z którymi dany student ma PNJR.
Pozostałe informacje:
- Przy wyborze miejsca, zwróć uwagę na to, czy dana uczelnia może zaoferować podobny program studiów, skonsultuj się z miejscowym koordynatorem co do ekwiwalencji i punktacji ECTS.
- Niezależnie od tego, jakie zajęcia będziesz zaliczać po powrocie, jesteś zobowiązany zdobyć podczas pobytu na uczelni zagranicznej 30 punktów ECTS.
- Układając program zajęć, zwróć uwagę na to, jakie przedmioty będziesz musiał/musiała zaliczyć po powrocie. Jeśli to możliwe, spróbuj znaleźć na uczelni zagranicznej jak najwięcej przedmiotów, stanowiących ekwiwalenty względem przedmiotów, zawartych w programie Twojego kierunku I roku (oraz semestru/semestrów) studiów.
- Nie rejestruj się na zajęcia w systemie USOSweb. Zrobisz to po powrocie tylko w związku z przedmiotami zaliczanymi po zakończeniu stypendium. Do protokołu w systemie dopisze Cię koordynator USOSweb w Instytucie Filologii Wschodniosłowiańskich.
- W celu podpisania umowy, podania numeru konta walutowego i rozliczenia wyjazdu po powrocie kontaktuj się z wydziałowym koordynatorem programu:
Magdalena Ratajczak, erasmneo@amu.edu.pl tel: +48 61 829 35 37 - W sprawie zatwierdzenia karty ekwiwalencji kontaktuj się z z-cą dyrektora IFW ds. studiów stacjonarnych: dr Łukasz Małecki, gab. 12B, lmalecki@amu.edu.pl
- Aby rozliczyć się z wyjazdu po powrocie, zanieś do wydziałowego biura programu (101B) następujące dokumenty:
- wydrukowane i podpisane przez zagranicznego koordynatora LA,
- kartę pobytu z uzupełnionymi datami,
- transkrypt ocen,
- kartę ekwiwalencji podpisaną przez dyrektora ds. studiów stacjonarnych IFW oraz prodziekana ds. studenckich Wydziału Neofilologii. – poniżej znajdziesz wzór karty ekwiwalencji oraz przykład, w jaki należy ją wypełnić:
- Przed wyjazdem skontaktuj się z wykładowcami, których zajęć nie zaliczysz w ramach ekwiwalencji przedmiotów. Umożliwi to prowadzącym zlecenie Ci dodatkowych zadań np. w celu zaliczenia (lub przygotowania się do zaliczenia) przedmiotu jeszcze przed powrotem z Erasmusa.
Wszystkie zasady znajdują się w plikach *.pdf pod linkami zamieszczonymi poniżej.
Dokumenty
Erasmus – zasady rekrutacji (studia)
Erasmus – zasady rekrutacji (praktyki)
Ulotka
Erasmus+ – FAQ
Koordynator Erasmus w Instytucie Filologii Wschodniosłowiańskich
Dr Małgorzata Wiatr-Kmieciak (gab.16B) USOS
e-mail: hamster@amu.edu.pl