Chór Maciejek
MACIEJEK, nazwany tak w roku 1997 ku czci tragicznie zmarłego inicjatora chórku, studenta IV roku filologii rosyjsko-angielskiej Macieja Kaźmierczaka, będzie obchodzić swoje 20-lecie w 2014 roku. Przez cały ten okres chórem opiekuje się i sprawuje kierownictwo artystyczne mgr Anna Chraniuk, wykładowca języka ukraińskiego. Stąd też 90% repertuaru stanowią piosenki ukraińskie. Studenci, śpiewając w grupie, uczą się przy okazji języka, ponieważ uczestniczyć w próbach mogą studenci różnych specjalności, nie tylko ukrainiści.
20 stycznia 1997 roku MACIEJEK przygotował koncert kolęd ukraińskich i polskich, a także kutię – ukraińską potrawę wigilijną. Od tego czasu KUTIA jest dorocznym świętem naszego Instytutu, które jest ucztą zarówno kulinarną jak i duchową – artystyczną.
W swojej historii MACIEJEK wystąpił wielokrotnie z koncertami nie tylko na naszej uczelni (w tym trzykrotnie podczas Absolutorium Wydziału Neofilologii w Auli UAM), ale także w Sali Koncertowej Liceum Muzycznego im. M. Karłowicza w Poznaniu, uczestniczył w KAZIUKACH na Rynku Starego Miasta, w programie artystycznym w CK ZAMEK z okazji premiery filmu „Ogniem i Mieczem”, prezentował kulturę ukraińską na stoisku Ministerstwa Rolnictwa Ukrainy i Browaru OBOŁOŃ podczas MTP Polagra’99, uświetnił swoimi występami Dzień Ukrainy w XII LO w Poznaniu, Dzień Kultury Rosyjskiej w II LO oraz Liceum Kupieckim w Poznaniu; prezentował pieśni ukraińskie w Teatrze STU w Krakowie przed spektaklem „Pamiętniki wariata” wg M. Gogola w wykonaniu teatru z Kijowa; był kilkakrotnym uczestnikiem Festiwalu Kultury Łemkowskiej w Zdyni; Ukraińskiego Jarmarku Młodzieżowego w Gdańsku i Sopocie; dwukrotnie występował w Świeciu podczas inauguracji roku akademickiego w WSJO; śpiewał na otwarciu Konsulatu Honorowego Ukrainy w Poznaniu oraz w kilku edycjach Festiwalu Kultury „Ukraińska Wiosna”; przygotował koncert autorski z twórczości Dmytra Pawłyczki, goszcząc w Pałacu Działyńskich tego wybitnego poetę, a zarazem działacza społecznego, Ambasadora Ukrainy w RP; na zaproszenie Małżonki Ambasadora Ukrainy w RP – Natalii Terleckiej-Motsyk MACIEJEK wystąpił w siedzibie Ambasady Ukrainy w Warszawie; występował na akademiach poświęconych Tarasowi Szewczence (Poznań, Kraków, Zielona Góra, Warszawa); współpraca z Zespołem Bandurzystek Uniwersytetu im. Iwana Franki we Lwowie zaowocowała wspólnymi koncertami w Polsce (Poznań, Szamotuły, Gorzów Wlkp., Biały Bór, Zdynia) i Ukrainie (Lwów). Wiele innych ważnych i mniej ważnych imprez uświetnił MACIEJEK.
Ciekawymi i bardzo udanymi projektami okazała się współpraca z teatrem SZUTNIK przy realizacji przedstawień wg M. Gogola „Jarmark w Soroczyńcach” i „Noc Wigilijna”, wystawianych w Poznaniu, Krakowie, Swarzędzu, Lwowie.
Oczywiście na koncerty MACIEJKA zawsze mogły liczyć MiMoKi.
W 2008 roku MACIEJEK został uhonorowany przez Ambasadę Ukrainy zaproszeniem na koncert i przyjęcie dyplomatyczne z okazji Święta Niepodległości Ukrainy w Warszawie w Wilanowie, podczas którego studenci m.in. spotkali się z Ambasadorem Oleksandrem Motsykiem i rzecznikiem prasowym Ambasady – Ludmylą Bublyk.
Historię MACIEJKA stworzyli przede wszystkim studenci Instytutu Filologii Rosyjskiej, ale śpiewali z nami również angliści, poloniści, ekonomiści, zootechnicy (!), a także studenci Akademii Muzycznej. Były lata, kiedy w MACIEJKU śpiewało ponad 30 osób. Obecnie, w przededniu jubileuszu, jest 11 śpiewających dziewcząt.
mgr Anna Chraniuk