Studencki Teatr Szutnik

W 2002 roku w Instytucie Filologii Wschodniosłowiańskich powstał teatr studencki „Szutnik” czyli „Żartowniś”. Nazwa nawiązuje do charakteru wykonywanego przez teatr repertuaru. Wszystkie wystawiane spektakle mają przede wszystkim bawić, ale też skłaniać do refleksji. Teatr tworzą studenci, którzy chcą „bawić się w teatr” i lubią artystyczne wyzwania. Początkowo skład zespołu był skromny – zaledwie 13 osób – dziś jest ich znacznie więcej, choć liczba aktorów zmienia się każdego roku. Co roku najlepsi i najwytrwalsi otrzymują „Złote Szutniki” kubeczki, które są symbolicznym dowodem uznania za pracę i zaangażowanie w działalność teatru.

Celem artystycznych projektów „szutników’ jest wykorzystanie formy scenicznej do popularyzacji literatury rosyjskiej wśród, szerszej niż tylko akademicka publiczności. W repertuarze teatru znalazły się sztuki i adaptacje utworów m.in. M. Gogola (Jarmark w Soroczyńcach, Noc wigilijna), A. Czechowa (Wesele, Ekscelencja i bezbronna istota), N. Erdmana (Samobójca, Mandat), J. Szwarca (Smok, Nagi król). „Szutnik” przygotował również kilka programów łączących rosyjską poezję i muzykę (m.in. poświęconych A. Puszkinowi, S. Jesieninowi, W. Wysockiemu).

W ciągu 10 lat działalności grupa zaprezentowała ponad 20 spektakli i wystąpiła ponad 80 razy, głównie w Poznaniu, ale też – gościnnie – w Warszawie, Wrocławiu, Krakowie i Lwowie. Wzięła też udział w kilku (Rzeszów, Opole, Lublin, Złotów) Festiwalach i Przeglądach Teatrów Studenckich.

„Szutnik” był pomysłodawcą i organizatorem I Uniwersyteckich Spotkań Teatralnych w Poznaniu (2009), brał czynny udział w obchodach 90-lecia UAM i programach artystycznych związanych z „Ukraińska Wiosną”.

Założycielką, opiekunką teatru i reżyserem jest dr Grażyna Jatczak.

Zapraszamy na naszą stronę na Facebooku!