Studia Podyplomowe Kształcenia Nauczycieli Języków Wschodniosłowiańskich
Studia Podyplomowe Kształcenia Nauczycieli Języków Wschodniosłowiańskich umożliwiają absolwentom uzyskanie niezbędnego przygotowania psychologiczno-pedagogiczno-dydaktycznego do nauczania wybranego języka obcego (rosyjskiego lub ukraińskiego), wiedzy i umiejętności praktycznych z dziedziny psychologii, pedagogiki, dydaktyki ogólnej, metodyki nauczania, umiejętności obserwacji, analizy, planowania i prowadzenia procesu dydaktycznego.
Ukończenie studiów umożliwia uzyskanie kwalifikacji do nauczania j. rosyjskiego / j. ukraińskiego w określonych typach szkół zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 25 lipca 2019 r.
Studia Podyplomowe Kształcenia Nauczycieli Języków Wschodniosłowiańskich są przeznaczone dla:
a) absolwentów studiów I lub II stopnia na kierunkach / specjalnościach z j. rosyjskim / j. ukraińskim jako językiem wiodącym, którzy podczas studiów nie realizowali specjalizacji nauczycielskiej,
b) absolwentów studiów I lub II stopnia innych kierunków / specjalności studiów, którzy legitymują się znajomością j. rosyjskiego / j. ukraińskiego na poziomie co najmniej B2 (według Europejskiego Systemu Opisu Kształcenia Językowego) i chcieliby uzyskać kwalifikacje pedagogiczno-dydaktyczne do nauczania wybranego języka wschodniosłowiańskiego (j. rosyjskiego lub j. ukraińskiego),
c) obecnych nauczycieli języka rosyjskiego po studiach wyższych I lub II stopnia bez kwalifikacji pedagogiczno-dydaktycznych do nauczania języka rosyjskiego / ukraińskiego, którzy chcieliby uzupełnić brakujące kwalifikacje oraz którzy legitymują się znajomością j. rosyjskiego / j. ukraińskiego na poziomie co najmniej B2 (według Europejskiego Systemu Opisu Kształcenia Językowego),
d) absolwentów studiów I lub II stopnia posiadający uprawnienia do nauczania, zainteresowanych podniesieniem poziomu wiedzy i umiejętności z zakresu dydaktyki, metodyki nauczania, pedagogiki, psychologii w nauczaniu j. rosyjskiego / j. ukraińskiego.
Szczegółowe informacje dot. Studiów Podyplomowych Kształcenia Nauczycieli Języków Wschodniosłowiańskich: |
Plan studiów | Kierunkowe efekty uczenia się | Efekty uczenia się dot. zajęć |
(Załącznik nr 1 do Rozporządzenia Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 25 lipca 2019, Dz. U., 2 sierpnia 2019 poz.1450)
Wymogi wynikające z ustawy o ochronie małoletnich |
Studenci studiów podyplomowych są zobowiązani do odbycia praktyk psychologiczno-pedagogicznych i praktyk zawodowych dydaktycznych w szkole podstawowej i ponadpodstawowej, przy czym czas realizacji praktyk nie może kolidować z zajęciami dydaktycznymi.
Zgodnie z Zarządzeniem nr 467/2023/2024 Rektora Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu z dn. 15 lipca 2024 r. warunkiem odbycia obowiązkowych studenckich praktyk zawodowych jest spełnienie przez studenta wymagań określonych w ustawie z dnia 13 maja 2016 r. o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym i ochronie małoletnich, w szczególności poddanie się weryfikacji w Rejestrze Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym oraz przedłożenie informacji z Krajowego Rejestru Karnego w zakresie określonych przestępstw, a w przypadku studentów będących cudzoziemcami albo zamieszkujących w ciągu ostatnich 20 lat w innych państwach niż RP również złożenie dodatkowych oświadczeń, a także informacji z rejestrów karnych innych państw wraz z tłumaczeniami przysięgłymi.
Niespełnienie wymagań określonych ww. ustawą uniemożliwi odbycie obowiązkowych studenckich praktyk zawodowych, a w konsekwencji ukończenie studiów.
Dokumenty do pobrania:
- Plan praktyk zawodowych
- Porozumienie w sprawie praktyk (*wzór obowiązujący od 15.07.2024)
- Dziennik praktyk (*wersja .docx) / Dziennik praktyk (*wersja pdf)
Zasady rekrutacji |
Rekrutacja na studia podyplomowe odbywa się w formie elektronicznej z wykorzystaniem systemu Internetowej Rekrutacji Kandydatów (IRK)
OFERTA / https://usosirk.amu.edu.pl/pl/offer/PODYPL2024/
Instrukcja dla kandydata znajduje się TUTAJ
Kandydaci spełniający wszystkie formalne wymogi określone poniżej zostaną poinformowani o zakwalifikowaniu na studia podyplomowe.
Warunkiem przyjęcia na studia podyplomowe jest posiadanie dyplomu ukończenia studiów licencjackich lub magisterskich w zakresie filologii rosyjskiej / filologii ukraińskiej lub innej specjalności studiów z językiem kierunkowym rosyjskim/ukraińskim (np. filologii rosyjskiej z filologią angielską, filologii rosyjskiej z filologią ukraińską, filologii rosyjskiej z lingwistyką stosowaną, filologii ukraińskiej z filologią angielską itd.
Z kandydatami, którzy ukończyli inny kierunek/specjalność studiów niż filologia rosyjska / filologia ukraińska przeprowadzana jest rozmowa kwalifikacyjna, sprawdzająca poziom znajomości języka rosyjskiego / ukraińskiego (wymagana jest znajomość na poziomie co najmniej B2 wg klasyfikacji Europejskiego Systemu Opisu Kształcenia Językowego).
Przyjęcie na studia następuje na podstawie kolejności zgłoszeń.
Limity przyjęć: – 30 osób (studia podyplomowe z zakresu j. ukraińskiego) – 30 osób (studia podyplomowe z zakresu j. rosyjskiego) |
Studia zostaną uruchomione pod warunkiem zgłoszenia się co najmniej 17 kandydatów (w przypadku utworzenia tylko jednej ścieżki kształcenia, tj. studiów podyplomowych w zakresie j. rosyjskiego lub j. ukraińskiego lub – w przypadku realizacji dwóch ww. ścieżek kształcenia – proporcjonalnej ilości zgłoszonych kandydatów, których łączna ilość wynosi min. 17 osób).
Rozpoczęcie zajęć: październik 2024 r. – I semestr: październik 2024 r. – luty 2025 r. – II semestr: marzec 2025 r. – czerwiec 2025 r. – III semestr: październik 2025 r. – luty 2026 r. |
Zgodnie z obowiązującymi regulacjami prawnymi studia podyplomowe przygotowujące do wykonywania zawodu nauczyciela trwają nie krócej niż 3 semestry.
Terminy zajęć:
Zajęcia będą prowadzone trybie niestacjonarnym w soboty i niedziele.
Forma realizacji zajęć: częściowo zdalnie (zajęcia synchroniczne) i częściowo stacjonarnie (m.in. zaliczenia końcowe / egzaminy przeprowadzane w budynku Instytutu).
Szczegółowy harmonogram zajęć – w przygotowaniu.
Języki wykładowe zajęć:
- j. polski (*przedmioty z zakresy psychologii, pedagogiki, podstaw dydaktyki, emisji głosu itd.)
- j. rosyjski / j. ukraiński (*dydaktyka języka obcego)
Kontakt: |