Praktyki – studia I stopnia (licencjackie)
Praktyki zawodowe stanowią integralną część programu studiów i są obowiązkowe dla studentów studiów I stopnia (studia licencjackie) na kierunku Filologia wschodniosłowiańska i specjalnościach:
– filologia rosyjska
– filologia rosyjska z filologią angielską
– filologia rosyjska z lingwistyką stosowaną
– filologia ukraińska
– filologia ukraińska z filologią angielską
– filologia rosyjska z filologią ukraińską
– filologia białoruska
Zaliczenie praktyk jest warunkiem przystąpienia do egzaminu dyplomowego („obrony” pracy licencjackiej) i wpisywane jest do protokołu w USOS zgodnie z programem studiów.
Cele praktyk zawodowych
- doskonalenie umiejętności posługiwania się językiem obcym w różnych sytuacjach
komunikacyjnych, na różnych stanowiskach pracy, w formie ustnej i pisemnej; - integrację (a w razie potrzeby weryfikację i modyfikację) wiedzy teoretycznej, zdobytej w czasie studiów, z praktyką funkcjonowania różnych podmiotów gospodarczych;
- poznanie specyfiki pracy w różnych instytucjach i grupach społecznych oraz na różnych stanowiskach;
- rozwijanie umiejętności planowania i dobrej organizacji pracy własnej oraz umiejętności
współpracy w zespole, zgodnie ze współczesnymi tendencjami w gospodarce, administracji, nauce i kulturze; - doskonalenie własnego warsztatu pracy i umiejętności społecznych;
- rozwijanie kreatywności i innowacyjności oraz umiejętności samodzielnego lub zespołowego rozwiązywania realnych problemów, a także otwartości na innych;
- identyfikację z przyszłym zawodem, ale także uświadomienie sobie konieczności ciągłego doskonalenia zawodowego, również pod kątem modyfikacji zawodowych.
- współpracę z otoczeniem gospodarczym i społecznym uniwersytetu
Wymiar i forma praktyk zawodowych
Praktyki mają charakter obserwacyjno-asystencki i trwają 150 godzin (4 tygodnie).
Mogą być realizowane od trzeciego semestru do końca szóstego semestru w wybranych przez studenta zakładach pracy w kraju lub za granicą.
Dopuszczalne jest odbywanie praktyk w kilku zakładach pracy. Każdy student samodzielnie wybiera i kontaktuje się z instytucją, w której chciałby odbyć praktykę.
Przykładowe miejsca odbywania praktyk
- biura tłumaczy i tłumacze przysięgli,
- różnego rodzaju przedsiębiorstwa (handlowe, transportowe, finansowe, produkcyjne), współpracujące z klientami zagranicznymi,
- urzędy publiczne, stowarzyszenia, organizacje rządowe lub pozarządowe,
- biura i organizacje turystyczne,
- wydawnictwa i redakcje czasopism.
Zgodnie z regulaminem praktyki zawodowe nie mogą obejmować nauczania języka obcego (*to domena praktyk zawodowych nauczycielskich).
Zasady odbywania i zaliczania studenckich praktyk zawodowych dla studentów studiów I stopnia
- Praktyki zawodowe student realizuje w ilości godzin wskazanych w programie studiów.
- Praktyki mają charakter obserwacyjno-asystencki.
- Miejsce odbywania praktyk: zakład pracy w kraju lub za granicą zaproponowany przez studenta (dopuszcza się odbywanie praktyk zawodowych w kilku zakładach pracy) [np. biura turystyczne, biura tłumaczy, hotele, urzędy publiczne, redakcje czasopism, wydawnictwa, szkoły wyższe, biblioteki, działy promocji, stacje telewizyjne i radiowe, biura rzeczników prasowych, biura i organizacje pozarządowe itd.].
- Termin odbywania praktyk: od 3. semestru do końca 6 semestru studiów.
- Przed rozpoczęciem praktyk student dostarcza opiekunowi praktyk wypełniony formularz:
- Plan praktyk
- Porozumienie z pracodawcą, podpisywane w dwóch egzemplarzach
- W trakcie odbywania praktyki student wypełnia dziennik praktyk.
- Po zakończeniu praktyk, tzn. po przepracowaniu 150 godzin w jednym lub kilku zakładach pracy, należy:
- zarejestrować się na początku 5 semestru w systemie USOS na przedmiot „Praktyka zawodowa”
- zgłosić się do opiekuna praktyk z wypełnionym dziennikiem praktyk, zawierającym:
- potwierdzoną przez opiekuna w zakładzie pracy tabelę podsumowującą z liczbą przepracowanych godzin (łącznie 150 godz.)
- wypełnione przez studenta karty tygodniowe, potwierdzone przez opiekuna w zakładzie pracy
- wypełnioną przez studenta karta sprawozdanie – opinię studenta o przebiegu praktyk
- opinię pracodawcy (z pieczątką zakładu pracy i podpisem pracodawcy)
Po sprawdzeniu i zaakceptowaniu wyżej wymienionych dokumentów opiekun praktyk jednostki WN wpisuje zaliczenie w protokole przedmiotu w systemie USOS.
Zasady zostały opracowane w oparciu o zarządzenie JM Rektor, nr 144/2021/2022 oraz sylabus przedmiotu oraz zarządzenie nr 467/2023/2024 zmieniające zarządzenie nr 144/2021/2022 w sprawie organizacji praktyk zawodowych.
Opiekun praktyk zawodowych na studiach I stopnia w Instytucie Filologii Wschodniosłowiańskich:
dr Krzysztof Tyczko / krzysztof.tyczko@amu.edu.pl
Kontakt: poprzez Microsoft Teams (preferowany) lub e-mail.
Wszystkie informacje o prawidłowym postępowaniu w organizacji praktyk, przebiegu praktyk, sposobie wypełniania, podpisywania i dostarczania dokumentów, a także aktualizacje i ogłoszenia bieżące znajdują się w zespole Microsoft Teams o nazwie PRAKTYKI ZAWODOWE IFW UAM LICENCJAT. Zalecamy dołączenie do zespołu wszystkim studentom zainteresowanym realizacją praktyk.
Dokumenty do pobrania |
Formularze dokumentów | Wzory wypełnionych dokumentów |
---|---|
Plan praktyk zawodowych | Plan praktyk zawodowych (*wzór wypełnienia) |
Porozumienie w sprawie praktyk (*wzór obowiązujący od 15.07.2024) | |
archiwalne wzory (*aktualne do 15.07.2024 r.) Porozumienie w sprawie praktyk (*wersja PL) Porozumienie w sprawie praktyk (*wersja ANG) | Porozumienie w sprawie praktyk (*wzór wypełnienia) |
Dziennik praktyk (*wersja .docx) Dziennik praktyk (*wersja pdf) | Dziennik praktyk (*wzór wypełnienia) |
UWAGA!!! Zgodnie z Zarządzeniem nr 467/2023/2024 Rektora Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu z dn. 15 lipca 2024 r. warunkiem odbycia obowiązkowych studenckich praktyk zawodowych jest spełnienie przez studenta wymagań określonych w ustawie z dnia 13 maja 2016 r. o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym i ochronie małoletnich, w szczególności poddanie się weryfikacji w Rejestrze Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym oraz przedłożenie informacji z Krajowego Rejestru Karnego w zakresie określonych przestępstw, a w przypadku studentów będących cudzoziemcami albo zamieszkujących w ciągu ostatnich 20 lat w innych państwach niż RP również złożenie dodatkowych oświadczeń, a także informacji z rejestrów karnych innych państw wraz z tłumaczeniami przysięgłymi. Niespełnienie wymagań określonych ww. ustawą uniemożliwi odbycie obowiązkowych studenckich praktyk zawodowych, a w konsekwencji ukończenie studiów. |